вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пливачки маратон на езеро „Младост“

mladost-500

Поврзани вести

На велешкото езеро „Младост“ годинава ќе се одржи првиот Велешки пливачки маратон. Трката е планирана за 17 август со почеток во 10 часот.

Како што информира Мартин Мајсторов портпарол на Општина Велес, на „Велешки пливачки маратон 2014“ ќе бидат запазени сите пропозиции за одржување на манифестација од ваков вид. Пливањето ќе биде во круг по претходно обележана патека. Еден круг изнесува 2,5 километри. Предвидени се натпревари во три категории: на 2,5 километри, на 5 километри и олимписка дисциплина 10 километри во машка и женска конкуренција.

– Учесници на натпреварувањето можат да бидат сите пливачи од Македонија, организирани во клубови или надвор од нив. Пријавувањето на кандидатите се врши на веб-страната на ЈПУЗПП „Јасен” www.jasen.com.mk и на веб-страната на Пливачката федерација на Република Македонија www.pfm.org.mk, информира Мајсторов.

Пливачкиот маратон го организираат ОО Црвен крст Велес – Безбедност на вода и Кајак клубот „Бабуна” од Велес, а под покровителство на Општина Велес и Пливачката федерација на Република Македонија.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести