петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Порталот „Плусинфо“ со двојни стандарди

grom

Последни вести

На порталот „Плусинфо“ и неговиот главен уредник Бранко Героски не им сметаше ова општинско списание како и многубројните интервјуа кои ги имаше градоначалникот на оваа општина во истото кога тој дејствуваше во СДСМ и беше претседател на градската организација од оваа партија на Скопје, објавува „Денешен“.

Тогаш на истиот протал можеа да се прочитаат текстови за општина Карпош како и за тековните проекти кои се реализираа. Неретко беа пренесувани и содржини со дневно политичка проблематика кои беа наменети за политичка промоција на СДСМ. Згора на тоа истиот портал и го рекламираше истото списание.

Плусинфо и нивниот уредник истото списание кое сега го обвинуваат дека е злоупотребено од страна на општината за политички цели, го третираа како како релевантен извор за информации преку кој се промовираше општината.Сега тоа им смета.Се прашувате зошто? Содржината на списанието е иста, само политичката опција на Стевчо е различна. И нормално двојните стандарди за уредникот кој тврдеше дека за новинарството се работи, излегоа на површина.

Токму ваквото однесување на порталот предизвика засмејување на јавноста и испоровицира коментари на социјалните мрежи со комична содржина и подбивање за двојните стандарди.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести