сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ВИДЕО: Плутон има вода откри НАСА

Плуотн вода НАСА

Плутон има вода, има планини од мраз

Поврзани вести

НАСА открила дека планетата Плутон има планини од мраз, високи околу 3.500 метри.

Ова било утврдено по добиените снимки од вселенската сонда која е во близина на планетата Плутон.

Експертите на НАСА, кои се дел од програмата „Њу Хоризонт“, задолжена за истражување на Плутон, детално ги проучиле добиените снимки, кои се први направени од оваа планета од толкава близина.

Најчитани вести