недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

По 10 дена штрајк со глад, влошена здравствената состојба на штипските професори

Утре раководството на Синдикатот за образование ќе се приклучи на штрајкот со глад, како поддршка за своите колеги Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски.

profesori

Последни вести

Влошена е здравствената состојба на тројцата професори од штипскиот универзитет кои веќе  10  дена  штрајкуваат со глад и затоа.
Вчера и Синдикатот за обрзование СОНК донесе одлука дека ако до понеделник штипскиот универзитет не ги избере тројцата професори во повисоко звање и не постапи по решението на Државниот просветен инспекторат, утре раководството на Синдикатот за образование ќе се приклучи  на штрајкот со глад, како поддршка за своите колеги Крсте Шајноски, Маргарита Матлиеска и Александар Костадиновски.
Според последниот став на штипскиот универзитет, тие ја чекаат на писмено одлуката на просветниот инспекторат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести