петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

По 100 литри дожд на квадратен метар се очекува во Словенија

poplave-slovenija-rojters-1352131810-226719

Последни вести

Во Словенија е прогласен жолт аларм поради обилни врнежи кои во текот на ноќта ја загрозиле земјите кои ќе, според најавите на метеоролозите, ќе продолжи и во текот на овој и следниот ден.

Меторолозите предвидуваат дека денеска ќе биде прогласен и највисокиот степен на опасност од поплави, односно црвениот аларм.

Во Словенија сеуште се чувствуваат последиците од октомвриските поплави кои го загрозиле и главниот град Љубљана. Се предвидува дека во следните неколку часа и денови ќе врне повеќе од 100 литри дожд по квадратен метар на територијата на целата земја. Порастот на водата во Словенија ја загрозува и соседна Хрватска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести