недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 26

По 17 пат Виенски бал во Скопје

vienski-bal-640x453

Последни вести

На 19 Март во хотелот Александар Палас, традиционално по 17. пат ќе се одржи Виенскиот бал во Скопје, во  организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“, а под покровителство на амбасадата на Република Австрија во Македонија.

Седумнаесет години Скопје е една од привилегираните метрополи во светот што имаат свој Виенски бал, што ја потврдува македонско-австриската соработка на полето  на културата и уметноста. Врвни  уметнички имиња од нашата земја и музиката на легендарната династија Штраус, прават оригинален спој на културите на двете држави. Гостите на балот ќе танцуваат виенски валцер, ќе уживаат во екстравагантноста на Штраус музиката и уметноста кaрактеристична за легендарниот музички дух на Виена.

Вечертаќе се пеат и евергрини и хит рефрени, а сите присутни ќе уживаат во настапите на оркестарот „Јохан Штраус“ – професионални музичари и инструменталисти под диригенство на маестро Саша Николовски – Ѓумар, танчерите на танцовиот клуб „Прима данца“, „Тумбао салса бенд“, Нина Јанева, Горан Папас  и „2Еxit“.

Ќе настапат и првенците на Балетот при МОБ – Мими Поп Алексова-Атанасовска и Бобан Ковачевски.

Водител на Виенскиот Бал во Скопје ќе биде Јована Стојменовиќ.

Најчитани вести