петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

По 200 години волците се вратија пред портите на Париз

VOLCI

Поврзани вести

Некогаш одамна волците убиле речиси 40 луѓе во Париз, а сега повторно се вратија.

Првпат по речиси два века, волци се видени како талкаат по руралните деови околу Париз, потоно видени се на 70 километри од француската престолнина.

Добрата вест е дека не ловат луѓе, туку нивен вообичаен плен се овците и дивите свињи.

Уште во 1450. година чопор волци се појавиле во Париз и убиле граѓани, меѓу кои имало и жени и деца. Локалните власти тогаш подготвиле стапица за волците и на смрт ги каменувале.

Денес волците не се сметаат за опасни животни, а на самото подрачје на Париз се сметаат за изумрени уште од средината на 19.век.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести