петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

По 30.000 денари за оштетените семејства во пожарот во Драчево

belicanec-1-

Поврзани вести

Општина Кисела Вода ќе им помогне на двете семејства од Драчево, Тодевски и Силјановски, кои неодамна претрпеа голема штета во пожарот што ги зафaти нивните куќи. По иницијатива на градоначалникот Билјана Беличанец-Алексиќ, Советот на општината акламативно ја донесе одлуката на овие семејства да им се исплати парична помош во вредност од по 30. 000 денари.

Оваа одлука претставува прва помош по несреќата, а општина Кисела Вода ќе настојува и дополнително да им излезе во пресрет и да помогне во рамки на своите можности, се’ со цел побрзо решавање на нивните проблеми и враќањето на достоинствените услови за живот кои им ги уништи пожарот.

Воедно, општината им се заблагодарува на сите добронамерни и хумани граѓани кои се одзваа на апелот за помош и преку своите донации за овие две семејства ја покажаа својата хумана страна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести