недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

По 55 години се гради нова католичка црква на Куба

Catholics in Cuba

Поврзани вести

Нова католичка црква ќе се гради по 55 години на Куба, а експертите наведуваат дека тоа е знак за унапредување на односите меѓу Ватикан и комунистичката Влада на Куба.

Изградбата ќе ја финансираат католички донатори од Тампа, Флорида, а црквата ќе биде изградена во Сандино, град на западот на земјата, познат по производство на кафе и лимон. Во новата црква ќе има места за 200 верници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести