недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

По 60 години пронајдени телата на жртви на авионска несреќа во Аљаска

11367041

Поврзани вести

Посмртните останки на 17 војници кои загинале во авионска несреќа во Аљаска се пронајдени по повеќ од 60 години.

Несреќата се случила во 1952 година, а се уште се трага по 35 тела на местото на несреќата.

Авионот се урнал по полетувањето од воената база Елмендорф во Аљаска на пат кон Вашингтон. Во авионот имало 41 војник и 11 членови на екипажот.

Се претпоставува дека авионот повеќе од 60 години бил заглавен во ледник и затоа останал невидлив. Леталото буквално потонало длабоко во дебелиот слој мраз, се наведува во извештајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести