Балкан

По Атина, земјотрес го тресеше и Крит

По Атина, земјотрес го тресеше и Крит

Земјотрес со магнитуда од 3,5 степени според Рихтеровата скала го потресе грчкиот остров Крит.

Според Европскиот сеизмолошки центар епицентарот на потресот е на 82 километри југозападно од Ираклио и 42 километри јужно од Тимпаки.

Земјотресот е регистиран денеска во три часот по локално време, на длабочина од два километри. Инаку, вчера силен земјотрес со јачин од 5,7 степени ја стресе Атина.