вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

По Бугарија и Србија ја прекинува изградбата на Јужен тек

По вчерашната изјава на бугарскиот премиер Пламен Орешарски за прекин на изградбата на Јужен тек и српската министерка за енергетика, Зорана Михајловиќ информира дека и Србија ја стопира изградбата.

Mihajlovic

Поврзани вести

По вчерашната изјава на бугарскиот премиер Пламен Орешарски за прекин на изградбата на Јужен тек и српската министерка за енергетика, Зорана Михајловиќ информира дека и Србија ја стопира изградбата.

„Бугарија е чворот и со самото тоа додека не се разјаснат работите меѓу Бугарија, Брисел, ЕУ и Русија ќе мора да ја осложниме изградбата на Јужен тек или барем додека Русија не ја смени трасата. Едното и другото сценарио значи одложување на изградбата која требаше да започне на крајот на овој месец“, вели Михајловиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести