понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 63

По четири години прво патување со воз низ Алепо

133540484

Последни вести

По повеќе од четири години, стотици Сиријци денеска патуваа со воз низ источниот дел на Алепо. Патувањето е еден месец откако сириската армија го презеде градот.

Тоа е прво патување со воз откако бунтовниците го зазедоа источниот дел на Алепо во летото 2012 година, по што градот беше поделен на западен дел под контрола на сириската Влада и источен дел под контрола на бунтовниците.

Возот беше украсен со портрети на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Најчитани вести