среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

По дисциплинска постапка во МВР, донесени се 17 решенија против 17 вработени

на дванаесет вработени им е изречена мерка “парична казна“ на тројца вработени мерка - “запирање на постапката“, на еден вработен му е изречена мерка - “писмено предупредување“, и на еден вработен мерка – “условно откажување на договорот за вработување“.

policijakola2

Поврзани вести

Во текот на изминатата недела по спроведена дисциплинска постапка во МВР донесени се 17 решенија против 17 вработени во Министерството поради сторени повреди во работењето, согласно одредбите од член 206 став 1 точки 1, 2, 3, 4, 7 и 8 и член 207 став 1 точки 1, 2, 3, 4, 8, 10 и 15 од Колективниот договор на МВР.

Притоа, на дванаесет вработени им е изречена мерка “парична казна“ на тројца вработени мерка  – “запирање на постапката“, на еден вработен му е изречена мерка – “писмено предупредување“, и на еден вработен мерка – “условно откажување на договорот за вработување“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести