вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

По една деценија рестартирање на базенот Довлеџик во Битола

bazen

Поврзани вести

Новиот раководен тим на Стрежево одлучи да ја прошири дејноста односно да ги активира сите капацитети кои претпријатието ги поседува.Имено првичниот план им е спортско рекреативниот  комплекс Довлеџик да го рестартираат по една деценија.

„Првично оваа година планот ни е да го отвориме ресторанот значи упрвниот одбор одлучи и по сите законски прописи и рокови ќе објавиме јавен повик за заинтереирани и скако да го отвориме базнеот во сезоната јуни, јули август“, вели Марјан Ѓероски директор на ЈП Стрежево.

Имаат и планови за можно проширување на просторот од 5000м2 на 10 000 м2.

„Таму имаме значи тениски игралишта, игралишта за кошарка шанкови од пред 20 години но идеите се разни ќе ги почекаме нашите архитекти“, додава Ѓеровски.

 

Плановите се оваа година да почнат со рбота ресторанот и базенот и изработката на техничката документација за просторот над базенот која ќе ја оформи финасиската конструкција додека 2015та да биде годината на градење на овој дел.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести