сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

По ембаргото Швајцарија пет пати го зголеми извозот во Русија

svajcarija_zname

Последни вести

Швјацарија пет пат го зголеми извозот на сирење во Русија, откако Москва забрани увоз на храна од ЕУ, како одговор на санкциите од Западот, објави весникот „Швајц ам зонтаг“, пренесе МИА.

Според весникот, во септември 2013 година, швајцарските производители испорачаа на Русија 28 тони сирење, а во септември 2014, дури 160 тони.

Производителите, меѓутоа, стравуваат дека по укинувањето на руското ембарго пазарот ќе го преземат компании од ЕУ затоа што швајцарските производители сакаат да извезуваат и поскапи сирења.

Москва ова лето воведе едногодишна забрана за храна од земји кои воведоа санкции кон Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести