петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

По ерупцијата во Јапонија, најмалку 16 исчезнати

518106_japajn-vulkan-foto-ap-7_f

Последни вести

Најмалку 16 лица се сметаат за исчезнати по минатонеделната ерупција на вулканот Онтака во централна Јапонија, во која загинаа 47 а ранети се приближно 70 лица, соопштија денеска властите во Нагано, а пренесува агенцијата Кјодо.

Од отворот на вулканот и понатаму излегува отровен гас при што зоната околу кратерот е непристапна.

Спасувачките служби сметаат дека бројот на исчезнати би можел да биде поголем, бидејќи многу од туристите не се пријавуваат дека ќе го посетат вулканот.

На паркингот во подножјето на Онтака се наоѓаат уште 20 автомобили со чиишто сопственици спасувачите се уште не стапиле во контакт по ерупцијата која беше проследена со исфрлање на отровни гасови и вулканска пепел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести