четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

По интервјуто со Спасовски СДСМ ја линчуваа новинарката Душица Мрѓа

sdsm_linchhhh

Последни вести

После интервјуто кое новинарката од телевизијата 24 вести Душица Мрѓа го направи со генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски високи партиски функционери на СДСМ ја нападнаа на фејсбук, пишува Република.

Како што наведува порталот, СДСМ покажува лицемерие кога еднаш говори за слобода на медиуми, а веќе следниот ден јавно навредува и линчува новинари, само затоа што не работат и не размислуваат како што тие мислат дека треба. Во јавноста останува дилемата дали за СДСМ нормални и професионални интервјуа се само оние кои се реализираат со договорени прашања.

Јавниот линч кон новинарката од 24 Вести започна по објавата на интервјуто од страна на Лидија Димова, претседател на Советот за ЕУ интеграции на СДСМ, која иронично ја нарече Новиот стратег на СДСМ – Душица Мрѓа и ја стави под прашање професионалноста на интервјуто.

sdsm_linch_2

На оваа објава потоа следеа лавина коментари со навредлива содржина од страна на други членови на СДСМ, кои беа незадоволни од интервјуто на Спасовски.

sdsm_linch_3

Кон негативните коментари се придодаде и Никола Наумовски, братучедот на Радмила Шекеринска, познат по активностите во здружението Плоштад Слобода, кој новинарката Мрѓа ја нарече арогантна и малициозна.

sdsm_linch_4

Најжолчна во навредите на новинарката Мрѓа беше Каролина Ристова Астеруд од СДСМ која напиша: “Во шок сум! Посрамно и понепрофесионално однесување на новинар(ка) во политичко интервју не сум видела досега кај нас! Каков говор на телото, какви гримаси, каков простачки и безобразен однос, ма дури и нескриена злоба и зајадливост од најпримитивен тип! Мачно и просто навредливо да се гледа“. Подолу во коментарот Астеруд  вели “после ова срамно интервју мислам дека никој од опозицијата, или било кој што држи до одредени професионални стандарди во новинарството, не треба да и прифаќа да и гостува! Грозно!“.

sdsm_linch_5

За жал, кон ваквиот линч се приклучи и новинарката од Телма, Емилија Лазаревска, која ги оправда навредите на Ристова Астеруд.

sdsm_linch_6

Очигледно дека со ваквите навреди и етикетирања од страна на високи фунционери на СДСМ треба да се позанимаваа ЗНМ, кој досега се нема огласено.

Овој случај е еден од најеклатантните примери на јавен линч кој СДСМ го спроведува врз новинарите, иако во јавноста вели дека се залага за слобода на медиумите. И досега високи партиски функционери на СДСМ, па дури и самата партија, се дрзнувала да етикетира  некои медиуми во Македонија  како провладини и да се заканува со тужби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести