среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

По Крим, Русите ја сакаат и Алјаска

Петицијата со наслов „Вратете ја Алјаска на Русија“ потсетува дека Русите се први кои го населиле овој регион.

rusija sad

Поврзани вести

Повеќе од 22.000 луѓе ја потпишаа петицијата на сајтот „Беле“ за отцепување на Алјаска од Соединетите Американски Држави  и нејзино припојување кон Русија, пренесе РИА Новости.

Петицијата со наслов „Вратете ја Алјаска на Русија“ потсетува дека Русите се први кои го населиле овој регион.

Алјаска била руска колонија се до 1867 година кога рускиот цар Александар Втори ја за продал на Америка за 7,2 милиони долари, односно денешни 120 милиони долари.

Доколку петиција, која е покрената на 21 март, собере 100.000 потписи за еден месец, администрацијата на претседателот Барак Обама ќе мора да одговори на нивното барање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести