среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

По најавата за поддршка од Кина, рубљата порасна

На растот на руската валута во понеделникот попладнето влијаеше и корективниот скок на цената на нафтата, периодот на плаќањето даноци во државата и поддршката на регулаторните органи, пренесе агенцијата Тас.

rublja-tv29

Последни вести

Рубљата порасна и достигна ново највисоко ниво од почетокот на декември  по најавата на Кина дека е подготвена да и пружи помош на Русија доколку биде неопходно.

На растот на руската валута во понеделникот попладнето влијаеше и корективниот скок на цената на нафтата, периодот на плаќањето даноци во државата и поддршката на регулаторните органи, пренесе агенцијата Тас.

Рубљата во вчерашното тргување порасна кон доларот за 3,8 рубљи и достигна вредност од 54,75 рубљи за долар. Кон еврото зајакна за 5,21 рубљи по вредност од 67,25 рубљи за евро.

Аналитичарите, меѓутоа, укажуваат дека зголемувањето може да биде само краткотрајно, а дека среднорочните перспективи на рубљата и натаму се прилично негативни.

Откако Централната банка на Русија ја заостри кредитно-монетарната политика и донесе низа мерки за поддршка на стабилноста на рускиот финансиски сектор во услови на нестабилност на девизниот пазар, учесниците на финансискиот пазар накратко здивнаа.

 

 

Најчитани вести