понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

По одморот под сенка на грчките плажи, СДСМ се откажа од влада во сенка

10171874_10152513952362932_4228216981105393521_n

Последни вести

Дојче Веле повикувајќи се на извори од најголемата опозициска партија објави дека СДСМ донел одлука да не со формира влада во сенка, туку ресорски комисии , кои активно ќе ги следат проблемите и состојбите во секое министерство и ќе предлагаат решенија, мерки и активности.

Опозициските медиуми контролирани од Заев и СДСМ уште на крајот од мај пишуваа дека планирано е да се состави собрание во сенка, влада во сенка, како и други тела што ќе бидат паралела на државните институции и ќе им покажувале како треба да работат.

Владата во сенка е уште една ветена, а неостварена работа од СДСМ и Зоран Заев. Опозиционерите пред почетокот на летото ветија жешко лето со протести и собири по градовите, а наместо тоа отидоа на одмори и голем дел од раководството на партијата ги наполни грчките плажи.

Веднаш после изборите, првиот човек на партијата Зоран Заев ветуваше дека СДСМ има стратегија, за вчера на последниот централен одбор се дознае дека допрва почнало да се разговара за стратегијата за дејствување.

Лидерот на СДСМ денеска изјави дека изминатите два месеци зад нив била сериозна внатрепартиска работа, објавувајќи ја Стратегијата за политичко делување.

Исто така не се покажаа како точни тврдењата на опозицијата дека имаат стабилна коалиција, а секојдневните изјави дека ќе продолжат да се борат за враќање на демократијата паѓаат во вода, имајќи во предвид дека СДСМ вчера на дело ја покажа демократијата во сопствените редови, исклучувајќи ги од партијата оние кои имаат различно мислење од раководството, Солза Грчева и Љубица Буралиева.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести