петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

По осумнаесетти пат традиционална Мичуринска средба во Аеродром

17-ta micurinska sredba 13.1.2013 od maja (1)

Поврзани вести

Општина Аеродром и годинава ќе ја поддржи традиционалната Мичуринска средба, што ја организира Здружението на граѓани „Мичуринска средба“, а која годинава ќе се одржи по осумнаесетти пат.

Централната манифестација е закажана за понеделник, во 19 часот, на платото во паркот во населбата Мичурин.

Во рамки на прославата на големиот православен празник „Свети Василиј“, меѓу народот познат како Стара нова година, ќе се одржи богата музичка програма и неизбежното кршење на традиционалната погача со златна паричка и избор на нов кум на средбата.

За цело време на манифестацијата ќе се послужува топол чај, сокови, греена ракија и сендвичи.

Во рамките на овогодишната Мичуринска средба ќе се одржи и ученичката приредба и тоа од 17:00 до 19:00 часот, во чија организација се вклучени младите мајки мичуринки и ученици од основото училиште„Блаже Конески“. Училишната програма ќе содржи рецитали, хорски настапи, куклена претстава и модерни танцови. Инаку, музиката за добро расположение во Мичурин ќе почне во 12 часот на пладне, со што ќе почне одбележувањето на празникот Василица.

Поканети гости на овогодишната Мичуринска средба се градоначалниците Град Скопје, на општините Аеродром и Кисела Вода, Коце Трајановски, Ивица Коневски и Билјана Беличанец, како и други истакнати лица од политичкиот и стопанскиот живот во Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести