сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

По Полска САД испрати војници во Литванија, следна е Естонија

avganistan vojnici

Поврзани вести

Американски војници пристигнаа во Литванија како дел од американскиот контингент од 600 припадници за кои Вашингтон одлучи да ги испрати во Балтичкиот регион поради растечките тензии околу Русија и Украина.

Претседателката на Литванија, Далија Грибаискајте го поздрави доаѓањето на американските војници во регионот.

– Ние знаеме кои се нашите прави пријатели, кои во оваа ситуација пристигнаа да помогнат, изјави Грибаискајте по доаѓањето на околу 150 војници од 173. воздухопловна бригада во воздушната база Сиаулај.

Американските војници ќе учествуваат во неколку воени вежби во текот на годината.

Во средата уште еден контингент американски војници допатува во Полска, а вчера во Летонија, а предвидено е уште 150 војници да пристигнат во Естонија в понеделник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести