Свет

По прогласеното примирје, загинаа четворица украински војници

По прогласеното примирје, загинаа четворица украински војници

Меѓународниот аеродром во близина на Доњецк, седиштето на проруските сепаратисти, било изложено на ракетни напади веднаш по објавувањето на примирјето меѓу украинските и бунтовничките сили.

Аеродромот е контролиран од украинските сили и многу често е на удар од сепаратистите.

Четвороци украински војници загинале од почетокот на примирјето меѓу владините сили и проруските борци, изјави шефот на медицинското одделение на Министерството за одбрана, Виталиј Андронати. Тој додаде деа 29 војници се ранети во текот на примирјето кое стапи на сила на 5-ти септември.

Пеимирјето генерално се почитува во цела источна Украина, но во некои области, посебно во Доњецк и во близина на приморскиот град Маријупољ се слушаат секојдневни пукања.

Една жена погинала, а уште најмалку четворица цивили се повредени викендов кога украинските сили наишле на оган источно од Маријупољ.