недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

По прогласеното примирје, загинаа четворица украински војници

Ukrainian serviceman shakes hand with an armed man, believed to be Russian serviceman, at the Ukrainian military base in the village of Perevalnoye

Последни вести

Меѓународниот аеродром во близина на Доњецк, седиштето на проруските сепаратисти, било изложено на ракетни напади веднаш по објавувањето на примирјето меѓу украинските и бунтовничките сили.

Аеродромот е контролиран од украинските сили и многу често е на удар од сепаратистите.

Четвороци украински војници загинале од почетокот на примирјето меѓу владините сили и проруските борци, изјави шефот на медицинското одделение на Министерството за одбрана, Виталиј Андронати. Тој додаде деа 29 војници се ранети во текот на примирјето кое стапи на сила на 5-ти септември.

Пеимирјето генерално се почитува во цела источна Украина, но во некои области, посебно во Доњецк и во близина на приморскиот град Маријупољ се слушаат секојдневни пукања.

Една жена погинала, а уште најмалку четворица цивили се повредени викендов кога украинските сили наишле на оган источно од Маријупољ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести