недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

По референдумот во Доњецк, се зголемува цената на нафтата

Барел американска „лесна“ нафта за испорака во јуни поскапе на трговската берза во Њујорк шест центи на 100,05 долари за барел, додека истата количина на северноморската нафта од типот „брент“ за јунска испорака на берзата во Лондон чинеше 108,20 долари, односно 31 цент повеќе во споредба со минатонеделното работење.

do

Поврзани вести

Терминските цени на нафтата се зголемија, откако проруските сили во источна Украина соопштија дека 89 отсто од избирачите на референдумот во Доњецк гласаа за независност.

Барел американска „лесна“ нафта за испорака во јуни поскапе на трговската берза во Њујорк шест центи на 100,05 долари за барел, додека истата количина на северноморската нафта од типот „брент“ за јунска испорака на берзата во Лондон чинеше 108,20 долари, односно 31 цент повеќе во споредба со минатонеделното работење.

„Поради опасност од ескалација на геополитички тензии внатре и надвор од Украина, залихите на нафта би можеле да бидат нарушени, изјави берзанскиот аналитичар на сингапурската компанија „ЦМЦ Маркетс“, Дезмонд Чуа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести