вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

По силниот земјотрес во Егејското море, низа земјотреси во Грција и Турција

Регистрирани се околу 20 секундарни потреси, а најсилниот од нив е со магнитуда 4,5 по Рихтер, покажуваат податоците на Европската сеизмолошки центар. Најсилното занишување е регистриран во 3.07 часот по полноќ, на 33 километри од туристичкиот населба Сарти, на полуостров Сито.

balkan

Поврзани вести

Низа секундарни потреси се регистрирани по полноќ, откако вчера силен земјотрес во Егејското Море ја потресе Грција, Турција и Бугарија, а се почувствува и во Македонија.

Регистрирани се околу 20 секундарни потреси, а  најсилниот од нив е со магнитуда 4,5 по Рихтер, покажуваат податоците на Европската сеизмолошки центар. Најсилното занишување е регистриран во 3.07 часот по полноќ, на 33 километри од туристичкиот населба Сарти, на полуостров Сито, на 230 километри северно од Атина и на 139 километри југоисточно од Солун.

Претходно стана познато дека како резултат на вчерашниот земјотрес во Турција се хоспитализирани околу 270 луѓе, од кои повеќето со помали повреди.Британска туристка е повредена, откако покривот на аеродромот на островот Лемнос делумно се урнал како резултат на земјотресот. Последното земјотрес во западна Турција е регистриран во 8.04 часот утрово, со сила од 3,4 степени по Рихтер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести