петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 35

По враќањето во Македонија околу 1.000 аџии ќе бидат под надзор 21 ден

Сите ќе бидат прегледани и ќе добијат обврска да се јавуваат на лекар, особено ако добијат температура. Ќе се контролира и храната што тие ќе ја внесат.

axilak

Последни вести

Околу 1.000 аџии од Македонија, кои заминаа во Мека, ќе бидат 21 ден под надзор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат и епидемиолошките служби, поради опасност од ебола и МЕРС.

Сите ќе бидат прегледани и ќе добијат обврска да се јавуваат на лекар, особено ако добијат температура. Ќе се контролира и храната што тие ќе ја внесат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести