среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Победа за македонските шахисти на Олимпијадата во Норвешка

шах

Поврзани вести

Македонската шаховска репрезентација ја забележа третата победа на шаховската Олимпијада во норвешкиот град Тромзо. Македонија во 4.коло ја совлада Албанија со 2,5:1,5.

Победата за нашите шахисти беше извојувана на третата и четвртата табла од страна на Никола Митков и Влатко Богдановски кои беа подобри од своите противници Франц Ашику, односно Илир Шеитај.

Трајче Недев ремизираше со Ералд Дервиши на првата табла, а Филип Панчевски на втората табла загуби од Дритон Мехмети.

По четири кола Македонија е на 43.место со шест бодови исто колку што имаат репрезентациите од 18 до 44.место.

Во водство со осум бодови се репрезентациите на Азербејџан, Бугарија и на Србија.

Денеска во рамките на 5.коло, македонските шахистите играат против Хрватска.

На женскиот дел од турнирот Македонија загуби од Летонија со 3:1.

Дамите по четири кола со три бода се на 91.место во конкуренција на 134 селекции кои учествуваат на женскиот турнир. Во 5.коло играат против Јапонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести