сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 2

Победете ја упорната кашлица со морков и мед

sok-morkov

Последни вести

Покрај тоа што се вкуни, морковите се богати со калиум, железо, магнезиум, фосфор, манган и калциум. Исто така богати се со витамините Б каротен, Ц, К и А.

 

Морковот во комбинација со мед е ефикасен во справувањето со упорната кашлица и густиот секрет од белите дробови.

Состојки:

500 г морков

3-4 лажици мед

Начин на подготовка:

Морковите добро измијте ги, исечкајте ги и сварете ги, а потоа процедете, но сочувајте ја водата.

Испасирајте ги морковите па заедно со медот ставете ги во изладената течност во која се вареа. Добиениот сируп чувајте го во фрижидер.

Земајте по 3-4 лажички од сирупот дневно, пред оброк.

Најчитани вести