вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Победи на домашните екипи во Евролигата

132573109

Последни вести

Домашните екипи на синоќешните натпревари од 12. коло од кошаркарската Евролига постигнаа победи. Единствениот гостински триумф го оствари Барселона во средата навечер. Со денешните три натпревари ќе биде комплетирана оваа рунда.

Пласман во четвртфиналето имаат обезбедено екипите на Реал Мадрид, Барселона, Фенербахче, ЦСКА Москва и Олимпијакос.

Резултати Е група: Алба – Црвена Звезда 73:68, Жалгирис – Барселона 72:83. Галатасарај – Панатинаикос и Реал Мадрид – Макаби играат вечерва.

Табела Е група: Реал Мадрид 9-2 (победи-порази), Барселона 9-3, Макаби 7-4, Панатинаикос 6-5, Алба 6-6, Жалгирис 4-8, Црвена Звезда 3-9, Галатасарај 2-9.

Резултати Ф група: Фенербахче – Уникаха 78:63,Олимпијакос – Анадолу Ефес 86:75, Емпорио Армани – Лаборал 99:85. Нижни Новгород – ЦСКА Москва играат вечерва.

Табела Ф група: Фенербахче 10-2, ЦСКА Москва 9-2, Олимпијакос 9-3, Анадолу Ефес 5-7, Лаборал 5-7, Емпорио Армани 4-8, Нижни Новгород 3-8, Уникаха 2-10.

Најчитани вести