петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Победничко деби на Гигс, фудбалска војна на Енфилд

pobednicko debi na gigs

Последни вести

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед се погрижија нивниот тимски колега, Рајан Гигс да има успешно деби во менаџерската фотеља на “Олд Трафорд”.

Првенствената пресметка против гостинскиот тим на Норвич заврши со убедлив триумф на “црвените ѓаволи” од 4:0, а по два погодока постигнаа Вејн Руни и Хуан Мата.

Непријатен пораз на гостувањето во Саутемптон доживеаа фудбалерите на Евертон и на тој начин осетно ги намалија шансите за освојување на четвратат позиција на првенствената табела која гарантира настап во последното квалификациско коло од Лигата на шампиони.

Прво ефектен автогол постигна Антолин Алкарас, а по грешка, сопствената мрежа ја погоди и ирскиот интернационалец, Шејмус Колман.

Денеска е на програма можеи најважниот натпревар во актуелната сезона, дуелот помеѓу директните ривали за шампионската титула, Ливерпул и Челзи.

Со евентуалниот триумф, Ливерпул ќе биде на пола чекор од шампионското славје додека Челзи само со победа ќе остане во игра за шампионската титула.

Резултати: Саутемптон – Евертон 2:0, Фулам – Хал 2:2, Свонси – Астон Вила 4:1, ВБА – Вест Хем 1:0, Стоук – Тотенхем 0:1.
Денеска на програмата: Сандерленд – Кардиф, Ливерпул – Челзи, Кристал Палас – Манчестер Сити.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести