понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

„Побегнав од дома затоа што се заљубив во Ром“

marina

Последни вести

Седумнаесетгодишната Марина Стојановиќ, која се водеше како исчезната се огласи и раскажа зошто побегнала од дома.

„Не им се јавував на моите родителите, затоа што тие не го сакаат Видан бидејќи е ром“, рекла Марина.

Таа како што изјавила, побегнала поради недозволена љубов.

-Не им се јавував на моите родители затоа што не го сакаат Видан бидејќи е ром, објаснила Марина.

Таа сега е кај својата баба но, како што потенцирала ќе се врати кај својот дечко Видан Ш. (19) штом ќе и’ биде укажана прилика за тоа, дури и по цена нејзините родители да се откажат од неа.

Марина објаснила дека се запознала со Видан 20 дена пред да одлучат дека сакаат да почнат да живеат заедно, односно пред да побегне од дома.

Ме дочекаа како снаа

-Најпрво се допишувавме преку Фејсбук, а потоа почнавме да се слушаме на телефон и одма сфативме дека сме создадени еден за друг. Побегнав од дома минатиот вторник. Се најдовме кај Белграѓанка и заминавме кај него. Таму ме дочекаа како снаа и одма почнав да ја средувам куќата. Ми рекоа дека варам најубаво кафе, објаснувала возбудено.

Марина рекла дека го исклучила телефонот бидејќи нејзините родители не го поднесувале Видан.

-По три дена дознав дека почнале да ме бараат но не сакав да им се јавам затоа што не сакав да се вратам дома, раскажувала таа за Курир.рс и додала дека неколку дена откако се преселила кај Видан нему му починал постариот брат.

Видан тогаш започнал физичка пресметка со член на семејството и бил избркан од дома.

marina-vidovan

Полицијата ги пронашла на улица

-Заминавме кај неговата тетка во стан кој беше во целосен хаос, но ние го средивме, Полицијата не најде во понеделникот на улица. Ги молевме да не не’ разделуваат и заедно да ни врзат лисици. Ние не можеме да живееме еден без друг, изјавила Марина додавајќи дека кога побегнала се напила една таблета за смирување но дека не земала дрога.

-Видан порано бил наркоман, но веќе четири години е чист, истакнала таа.

Таткото Игор: Ја дрогирале!    

Таткото на Марина, Игор и нејзината баба Љиља се убедени дека Видан манипулира со Марина и со нејзините чувства како а воедно и дека ја дрогирале.

-Кога ја видов во полициската станица имше огромни подочњаци. Очите и беа црвени а облеката и смрдеше. Мене ми се обрати со овие зборови: Те мразам и не сакам да се вратам дома. Сигурен сум дека ја дрогирале, изјавил таткото и’ и додал дека ќе ја однесат на лекар.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести