петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Почесниот конзул Ќосески се сретна со австралискиот министер за правда

Македонскиот почесен конзул во Австралија на средба со тамошниот министер за правда разговарал за унапредување на соработката и золемување на трговската размена

zoran koseski

Поврзани вести

Почесниот конзул на Македонија во Австралија Зоран Ќосески вчера се сретна со австралискиот министер за правда Мајкл Кинан.

На средбата се разговарало за унапредување на односите меѓу двете земји, за можностите за зголемување на трговската размена и за инвестирање на австралиски бизнисмени во Македонија.

Обострано е оценето дека сегашниот развој на инвестициите и бизнис контактите меѓу австралиските и македонските компании се добар почеток за идната соработка и влез на австралиски капитал во Македонија.

Ќосески и министерот Кинан разговарале и за културниот развој на македонската заедница во Австралија, за нејзините напори за зачувување и развивање на јазичниот и културниот идентитет во рамки на мултикултурна Австралија.

Министерот Кинан истакнал дека Владата на Австралија ќе продолжи и во иднина како и досега да и дава поддршка на македонската заедница за нејзините проекти на културен план.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести