вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Почина актерот Душан Почек

Актерот починал на 82 години

448090_dusan-pocek-01rasfoto-goran-srdanov_f

Поврзани вести

Познатиот српски актер Душан Почек починал на 18-ти март во Белград во 82-тата година од животот.

Една од улогите по која публиката го памети е Јездимир Ускоковиќ во популарната серија „Подобар живот“ (Бољи живот).

Но и по оние улоги кои ги играл во сериите и филмовите „Пат околу светот“, „Боксерите одат во рајот“, „Љубов на селски начин“, „Врел ветер“, „Камионџии“.

Веднаш по завршување на Академијата дојде во Белградскиот драмски театар, каде што бил до самото пензионирање.

На Интернет може да се најде констатацијата дека Почек бил „сајбер пензионер“ бидејќи бил активен кога станува збор за новите технологии и Интернет сферата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести