понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Почина Алфредо ди Стефано

Легендарниот фудбалер на шпанскиот гигант Реал (М) е споредуван со Пеле, Диего Марадона, Јохан Кројф, Еузебио, а поради своите заслуги беше избран за почесен претседател на "кралскиот клуб".

POCINA DI STEFANO

Последни вести

Денеска, во 88. година од животот, почина легендарниот аргентински интернационалец Алфредо Ди Стефано, еден од најголемите фудбалери кои некогаш имале контакт со фудбалската бубамара.

Легендарниот фудбалер на шпанскиот гигант Реал (М) е споредуван со Пеле, Диего Марадона, Јохан Кројф, Еузебио, а поради своите заслуги беше избран за почесен претседател на “кралскиот клуб”.

Како фудбалер на Реал (М) има постигнато 216 погодоци на 282 натпревари. Во дресот на Реал Мадрид, за 11 години освои пет европски титули, беше стрелец во пет последователни европски финалиња, освои осум шампионски трофеи во Шпанија, еден Интерконтинентален куп, еден Куп на Шпанија и два Купа на Латинска Америка.

Ди Стефано почина во болницата „Грегорио Маранон“ во Мадрид, откако во саботата доживеа срцев удар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести