понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Почина амбасадорот на Албанија во Македонија

bss

Последни вести

Почина Петрит Бушати, албанскиот амбасадор во Република Македонија. Тој на оваа должност стапи на 29 мај годинава. Покрај дипломатското искуство во албанските претставништва во Белград (2002-2006), Стокхолм (1988-1991) и Вашингтон (1997-2001), Петрит Бушати има и 11-годишна новинарска кариера.

Тој беше добар познавач на состојбите во соседните земји. Во понеделник ќе се одржи комеморативна седница и последна почит ќе му биде оддадена во Министертвото за надворешни работи во Тирана. Истиот ден ќе биде и погребот.

Најчитани вести