Магазин

Почина британскиот актер Боб Хоскинс

Почина британскиот актер Боб Хоскинс

Познатиот британски актер Боб Хоскинс почина денеска од пневмонија на возраст од 71 година. Смртта на актерот кој глумеше во „Долгиот убав петок“ и „Мона Лиза“ ја потресе актерската сцена во Велика Британија.

Хоскинс потекнува од градчето Бјури Ест Едмундс во Западен Софолк, а пред две години лекарите открија дека боледува од Паркинсоновата болест.