сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Почина црногорската пејачка Тања Јабучанин

Тања Јабучанин е родена на 13 октомври 1964 година, а својата долга кариера ја започна во текот на деведесетите години.

tanja

Последни вести

Црногорската пејачка, Тања Јабучанин почина денска на возраст од 50 години, по долго и тешко боледување. Нејзиниот погреб ќе биде утре, на градските гробишта во Цетиње во 15 часот.

Тања Јабучанин е родена на 13 октомври 1964 година, а својата долга кариера ја започна во текот на деведесетите години.

Најголемо внимание од јавноста привлече со својот настап на Поп фестот во 1992 година, кога ја испеа песната „Старо вино“. Оттогаш нејзината кариера тргна по нагорна линија, а зад себе остави богат опус.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести