недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Почина фудбалската легенда Еузебио

Познат уште како „Црниот Бисер", „Црниот Пантер" и „Кралот", во својата професионална кариера постигна 317 гола во 301 натпревари во дресот на Бенфика, а за Португалија зад себе има 41 погодоци во 64 средби.

EUSEBIO

Поврзани вести

Легендарниот репрезентативец на Португалија, Еузебио, почина во Лисабон на 71-годишна возраст, соопшти агенцијата Луса.

“Еузебио да Силва Фереира, кој и помогна на Португалија да го освои бронзениот медал на Мундијалот 1966, почина ноќеска”, јави агенцијата.
Познат уште како „Црниот Бисер”, „Црниот Пантер” и „Кралот”, во својата професионална кариера постигна 317 гола во 301 натпревари во дресот на Бенфика, а за Португалија зад себе има 41 погодоци во 64 средби.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести