вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Почина киднапираниот турски обвинител

turcija

Последни вести

Обвинителот кој бил тешко ранет во текот на вчерашната полициска операција за совладување на неговите грабнувачи во судот во Истанбул им подлегнал на повредите.

Полицијата по шестчасовни преговори спроведе акција за совладување на двајцата киднапери, членови на една забранета екстремно левичарска група кои како заложник го држеа обвинителот во една зграда на судот.

Лекарите соопштија дека обвинителот имал прострелни рани на главата и во градите. Обвинителот Мехмет Селим Кираз ја истражувал смртта на едно момче кое беше рането од полицијата на антивладините протести во 2013 година.

Најчитани вести