четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Почина крикет играч откако топче го удри по глава

Починатиот Хјуз два дена бил во критична состојба во болницата, по операцијата која му била извршена откако заработил тешки повреди по ударот со топчето и покрај тоа што носел заштитна кацига.

kriket-500

Последни вести

Австралискиот крикет играч Фил Хјуз (25) кој во вторникот, во текот на мечот од првата австралиска лига, беше погоден со топче во главата, почина во болница јавуваат светските медиуми.

Тажната вест ја објави капитенот на австралискиот крикет тим Мајкл Кларк, кој потресен и во солзи им се обрати на медиумите.

Починатиот Хјуз два дена бил во критична состојба во болницата, по операцијата која му била извршена откако заработил тешки повреди по ударот со топчето и покрај тоа што носел заштитна кацига.

Играчите во крикетот се должни да носат кацига почнувајќи од седумдесетите години од минатиот век, кога е заклучено дека мора да се заштитат од топчето кое е тешко 156 грама и кое може да се движи со брзина и од 160 километри на час.

Најчитани вести