вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Почина легендарниот Дедо Мраз на Кока Кола

5344

Последни вести

Популарниот Дедо Мраз од рекламата на Кока – Кола, Џон Мур, кој со години го будеше божиќното расположение кај обожавателите на овој рекламен спот, почина на 86 години.

Погребот на познатиот дедо ќе се случи денес во Сасекс, каде што тој настапи во своето црвено одело и црни чизми, безброј пати на разни хуманитарни настани.

Инаку, кога не го глумел Дедо Мраз, Мур работел како таксист или келнер.

Неговиот заштитен знак, белата брада и неодоливата насмевка, го инспирираа производителот на сокови да го земе неговиот лик за во реклама.

Од оваа компанија упатија длабоко сочувство по повод смртта на омилениот дедо, до неговото семејство.

Во интервју кое го даде во 2011 година за „Financial Times“, Мур делеше совети како да се биде совршен Дедо Мраз.

– Една од најважните работи е да создадете магична врска со децата. Вие сте тука да бидете магични и мистични. Морате да бидете единство на љубовта и се што е најдобро во човековата природа.

Голем број негови обожаватели споделија пораки со сочувство до омилениот Дедо Мраз.

– Бев убеден дека тој е вистинскиот Дедо Мраз, е еден од коментарите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести