Магазин

Почина менаџерот на Ју-Ту

Почина менаџерот на Ју-Ту
Dennis SheehanU2 photocall and book siging for 'U2 by U2' held at Waterstones PiccadillyLondon, England - 22.09.06Featuring: Dennis SheehanWhere: London, United KingdomWhen: 22 Sep 2006Credit: David Mepham / WENN

Долгогодишен менаџер на ирската рок група „Ју-Ту“, Денис Шиaн починал во Лос Анџелес, каде бендот се наоѓа во рамки на неговата последна турнеја.

Според американските медиуми, 68-годишниот Шиaн починал од природна смрт во хотел во Западен Холивуд. Тој починал неколку часа по завршувањето на првиот од петте предвидени концерти на Ју-Ту во Лос Анџелес, одржан во вторникот вечерта по локално време.

– Загубивме член на нашето семејство и се уште не сме целосно свесни за тоа. Тој не беше само легенда на музичкиот бизнис, туку и легенда на нашата група. Тој е незаменлив, напиша фронтменот на Ју-Ту, Боно Вокс на интернет страницата на бендот.