недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Почина Митко-Сокол, музичар во повеќе рок бендови

mitko-sokol

Последни вести

По долго боледување денеска во Скопје почина Митко Мустачки Сокол.Соколот, како што го викаа неговите пријатели и музичари, беше познат гитарист на повеќе рок состави, меѓу кои и на Долар и Карамела.

Тој во еден период водеше и музичка те ве емисија со наслов „Старите добри времиња“ во кои, користејќи ја својата исклучително богата видео и аудио архива, направи вистински времеплов на добрата музика од македонските, поранешните ју простори и од светот.

Неговите колеги од музичката сцена неодамна организираа и хуманитарен концерт за финансиска поддршка на лекувањето, но болеста, за жал беше посилна од големата волја на соколот, неговите најблиски и другарите.

Митко Мустачки Сокол остави силна трага на македонската рок сцена со своето одлично свирење на електрична гитара.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести