четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Почина модниот дизајнер Оскар де ла Рента

Oscar de la Renta at his fashion show at Neiman Marcus-  Chevy C

Последни вести

Американскиот дизајнер од доминаканско потекло, Оскар де ла Рента, почина на 82-годишна возраст.

Рента, кој важи за едно од најголемите имиња во современата модна индустрија, е роден во Доминиканската Република на 22 јули 1932 година.

Тој со своите креации стана претпознатлив во 60-те години на минатот век, кога за првпат „ја облече“ тогашната прва дама на САД, Жаклина Кенеди.

Една од последните креации на Рента беше венчаницата на адвокатката Амал Алмадун, што таа ја носеше на нејзина свадба со актерот Џорџ Клуни.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести