Свет

Почина најстарата жена во светот

Почина најстарата жена во светот

Најстарата личност на светот, Јапонката која пред неколку недели го прослави својот 117-ти роденден, починала во средата, пренесуваат агенциите.

Мисао Окава почина од срцев удар во дом за старци во Осака.

-Таа замина мирно, како да заспа, изјави официјалниот претставник на домот Тохоморо Окара.

Окава е родена во Осака на –ти март 1898-ма година и како најстара личност на светот влезе во Гинисовата книга на рекорди 2013-тата година.

Окава има три деца. Четворица внуци и шест правнуци.

Јапонија е земја со најмнаго лица над 100 години на светот, повеќе од 58.000, а околу 87 отсто од нив се жени.

Според АФП, во моментов најстарата личност во светот е Американката Гертруда Вивер која има 116 години.