недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Почина пациент на Инфективно заболен од ебола?!

Тој бил примен на инфективната клиника со симтоми на ова опасно заболување. Кога бил примен, пациентот бил неконтактибилен и по некое време починал.

ebola-mk-500

Последни вести

Прв сомнителен случај на заболен од ебола во Македонија, објави  ТВ „Алфа“.

Телевизијата дознава дека пациент странец кој најверојатно потекнува од Велика Британија е првиот сомнителен случај.

Тој бил примен на инфективната клиника со симтоми на ова опасно заболување. Кога бил примен, пациентот бил неконтактибилен и по некое време починал.

Засега нема информации од каде допатувал. Македонските власти ги преземаат сите заштитни протоколи предвидени за ваков случај согласно светските стандарди. Властите веднаш ќе ја информираат Светската здравствена организација.

Присуството на болеста се’ уште не е потврдено. Сепак , симптомите биле многу слични.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести