понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Почина писателот Милутин Бебекоски

milutin-g vn

Последни вести

Во родното село Вевчани денеска, по долго боледување, почина писателот Милутин Бебекоски.

Бебекоски е роден во 1941 година. Член на Друштвото на писателите на Македонија беше од  1973 година.

Како поет и писател за деца Милутин Бебекоски остави богат опус со вредности кои се вградени во развојните процеси на современата македонската литература. Автор е на десетина поетски книги, меѓу кои „Нишалки под виножитото“, „Ѕвездена труба“, „Копче од ѕвезда“, „Воденици“ и „Дреноцут“.

За своето творештво е добитник  на наградата на РТВ Скопје.

Милутин Бебекоски ќе бидe погребан утре во 14 часот на гробиштата во Вевчани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести