петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Почина поранешниот генерален секретар на ФФМ, Илија Атанасовски – Ико

Атанасовски во ФФМ работеше цели 24 години, а во тој период заедно со тогашниот претседател на Федерацијата, Љубисав Иванов – Ѕинго, Македонија беше примена во ФИФА и во УЕФА.

ilija-iko500

Последни вести

На 65-годишна возраст по долго боледување почина Илија Атанасовски – Ико, поранешен генерален секретар на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ).

Атанасовски во ФФМ работеше цели 24 години, а во тој период заедно со тогашниот претседател на Федерацијата, Љубисав Иванов – Ѕинго, Македонија беше примена во ФИФА и во УЕФА.

Тој е автор на фудбалската монографија „Ние сме едно големо фудбалско семејство“, а во својата кариера како играч има настапувано за Тетекс, Југококта и Вардар.

Пред еден месец ФФМ на редовното Собрание му врачи специјално признание за животен придонес во македонската фудбалска игра.

Погребот ќе се изврши во понеделник во 14 часот на гробиштата во Ѓорче Петров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести