среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Почина последниот член од екипажот кој ја фрли атомската бомба во Хирошима

498680_vankirk-ap_f

Последни вести

Последниот член на екипажот на авионот Б-29, од кој е фрлена атомската бомба над јапонскиот град Хирошима, почина на 93-годишна возраст.

Теодор Ванкирк, познат како Дач, почина вчера во местото Стоун Маунтин во Џорџија. Тој бил навигатор на авионот „Енола Геј“ од кого на 6 август 1945 година за првпат во историјата е фрлена атомска бомба.

Цел на бомбата бил јапонскиот град Хирошима. Во експлозијата на бомбата „Литл Бој“ загинаа 140.000 Јапонци. Три дена подоцна во јапонскиот град Нагасаки е фрлена и втората атомска бомба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести